Як подолати хвилювання перед ЗНО?
18/11/2015Слово «стрес», яке стало сьогодні досить широко вживаним прийшло до нас з англійської мови, і в перекладі означає «натиск, тиск, напруга».
Стрес – це особливий стан фізіологічного і психічного напруження, що виникає у відповідь на різноманітні екстремальні впливи навколишнього середовища.
Причинами стресу можуть стати:
– вплив навколищнього середовища: шум, холод, жара;
– навантаження: фізичні, емоційні, навчальні;
– важкі життєві ситуації: хвороба, непорозуміння, сварки в сім’ї, втрата близьких, розлучення батьків, зміна умов життя;
– особистісна дисгармонія: невідповідність реального і бажаного, внутрішній конфлікт,незадоволеність собою;
– перломні етапи життя: зміна місця проживання, нова школа, новий колектив, початок і закінчення навчання.
Незабаром на вас чекає також переломний етап у житті – закінчення школи (закінчення 9 класу – основної школи), яке супроводжуватиметься іспитами. Звичайно ж, це відповідальний етап в житті та поряд з цим -це стресова ситуація, яка вимагає мобілізації всіх можливостей і запасів організму. Тому, до неї треба готуватися: організовувати свій час та підготувати внутрішні ресурси організму.
Причини хвилювання випускників перед ЗНО
Високу особистісну значущість майбутнього вступу у вищий навчальний заклад (вуз),так як навчання у вузі зв’язується з вибором життєвої дороги, побудовою кар’єри, особистим успіхом;
У разі невдачі на ЗНО з’являється або посилюється негативна установка «Я поганий», «Я дурний», «Я невдаха» і таке інше;
Невизначеність кінцевого результату,навіть при достатній, старанній і добросовісній підготовці існує деяка вірогідність не пройти випробування;
Необхідність повторення, а інколи йзасвоєння великого об’єму інформації,випускні іспити вимагають досить глибоких знань практично кожного предмета за весь період навчання в школі;
Дефіцит часу,недолік часу виникає через необхідність готуватися до випускних і вступних іспитів у дуже стислі терміни;
Постійне накопичення емоційної напруги, що зберігається після складання чергового іспиту, це підсилює напруженість перед подальшим, що приводить до стомлення, появи відчуття спустошеності й безпорадності;
Високу відповідальність перед педагогами, батьками, найближчими родичами й друзями, кожен педагог пов’язує з випускним класом певні очікування, наприклад, усі учні закінчать навчання на «добре» і «відмінно». У більшості батьків також з’являються додаткові очікування по відношенню до дітей, їх кар’єри, майбутнього життєвого успіху, багато хто з них згадує власний успіх або невдачу на випускних іспитах, власний досвід кар’єрного зростання.
Процес підготовки випускника до ЗНО
За довго до ЗНО.
• Спочатку підготуй місце для занять: прибери зі столу зайві речі, зручно розташуй потрібні підручники, посібники, зошити, папір, олівці і т.і.
• Можна ввести в інтер’єр кімнати жовтий і фіолетовий кольори, оскільки вони підвищують інтелектуальну активність. Для цього буває досить будь-якої картинки в цих тонах.
• Склади план занять. Для початку визнач: хто ти – “сова” або “жайворонок”, і залежно від цього максимально використовуй ранкові або вечірні години. Складаючи план на кожний день підготовки, необхідно чітко визначити, що саме сьогодні буде вивчатися. Чи не взагалі: “трохи попрацюю”, а які саме розділи й теми.
• Почни з самого важкого, з того розділу, який знаєш найгірше. Але якщо тобі важко “розгойдатися”, можна почати з того матеріалу, який тобі найбільше цікавий і приємний. Можливо, поступово ввійдеш у робочий ритм, і справа піде.
• Чергуй заняття та відпочинок, скажімо, 40 хвилин занять, потім 10 хвилин – перерва. Можна в цей час помити посуд, полити квіти, зробити зарядку, прийняти душ.
• Не треба прагнути до того, щоб прочитати і запам’ятати напам’ять весь підручник. Корисно структурувати матеріал за рахунок складання планів, схем, причому бажано на папері. Плани корисні й тому, що їх легко використовувати при короткому повторенні матеріалу.
• Виконуй якомога більше різних опублікованих тестів з цього предмету. Ці тренування ознайомлять тебе з конструкціями тестових завдань.
• Тренуйся із секундоміром у руках, засікай час виконання тестів (на завданнях у частині А в середньому йде по 2 хвилини на завдання).
• Готуючись до екзаменів, ніколи не думай про те, що не справишся із завданням, а навпаки, подумки малюй собі картину тріумфу.
• Залиш один день перед іспитом на те, щоб знову повторити всі плани відповідей, ще раз зупинитися на найбільш складних питаннях.
Напередодні ЗНО:
• Багато хто вважає: для того, щоб повністю підготуватися до іспиту, не вистачає всього однієї, останньої перед ним ночі. Це неправильно. Ти вже втомився, і не треба себе перевтомлювати. Навпаки, з вечора перестань готуватися, прийми душ, зроби прогулянку. Виспись якнайкраще, щоб встати з відчуттям здоров’я, сили, “бойового” настрою. Адже іспит – це своєрідна боротьба, в якій потрібно проявити себе, показати свої можливості й здібності.
• У пункт здачі іспиту ти повинен з’явитися не спізнюючись, краще за півгодини до початку тестування. При собі потрібно мати запрошення, паспорт (не свідоцтво про народження) і кілька (про запас) гелевих або капілярних ручок з чорним чорнилом.
• Якщо в школі холодно, не забудь тепло одягтися, адже ти будеш сидіти на іспиті 3 години.
Під час тестування:
• На початку тестування вам повідомлять необхідну інформацію (як заповнювати бланк, якими буквами писати, як вказати номер зошита і т.і.). Будь уважний! Від того, як ти уважно запам’ятаєш всі ці правила, залежить правильність твоїх відповідей!
• Виправлення у бланку відповідей вкрай небажані. Якщо все-таки виправлення неминучі, то пам’ятай, що їх можна робити тільки в завданнях типу А, використовуючи резервні поля.
• У процедурі заповнення бланків можливі деякі зміни, про які вас обов’язково проінформують.
• При отриманні результатів тестування ти маєш право ознайомитися з перевіреною роботою і, якщо не згоден з оцінкою, можеш подати апеляцію в апеляційну комісію.
Пам’ятка
1. Перед вами увесь світ і у вас є шанс вибрати свій шлях! Максимально використовуйте цей шанс!
2. Будьте упевнені в собі й у своїх силах! Низька оцінка себе і своїх знань – це шлях до невдач, конфліктів і життєвих розчарувань.
3. Допомагайте один одному, підтримуйте один одного в біді і радості!
4. Пам’ятайте, що вас оточують люблячі і небайдужі люди: батьки, вчителі, друзі!
5. Відчувайте впевненість у тім, що ви можете відстояти себе і свою безпеку, усвідомити себе людиною, що вибирає дорогу життя і відповідає за своє життя!
6. Усвідомлюйте себе людиною, яка обирає життєвий шлях сама, і відповідає за свій успіх сама.
7. Ставте перед собою реальні, конкретні цілі, яких ви можете досягнути.
8. Вчиться планувати свою роботу. Не відкладайте «на потім».
9. Повторюйте собі: «У мене є сили, енергія, хороший настрій. Я впевнений в собі. Я активний і готовий до дій. В мене все вийде».
10. Скажіть собі: «Я це зроблю!» Установка на успіх забезпечує удачу.