УБЕРЕЖЕМОСЯ ВІД ХАРЧОВИХ ОТРУЄНЬ
29/09/2014Харчовими отруєннями називаються гострі захворювання органів травлення, що виникають при вживанні їжі, масивно засіяної мікроорганізмами або утримуючої токсичні для організму речовини бактеріальної або небактеріальної природи.
Симптоми харчових отруєнь
Харчові отруєння проявляються раптово, викликаючи нудоту, почуття важкості в шлунково-кишковому тракті, відрижку, блювання, різкі болі в животі, діарею (розлад шлунка), підвищується пульс, шкіра стає блідою, підвищується температура тіла, знижується артеріальний тиск, прискорене серцебиття. Через кілька годин послаблюється зір, порушується мова та ковтання внаслідок паралічу м’язів носоглотки та гортані. Надалі розвиваються паралічі інших м’язів, в тому числі дихальних, що, як правило, призводить до смерті.
Профілактика харчових отруєнь
Для попередження харчових отруєнь необхідно дотримуватись елементарних правил:
1. Суворо дотримуватись правил особистої гігієни – це запорука збереження життя сучасної людини від невидимої токсико-інфекційної небезпеки.
2. Перед приготуванням їжі завжди мити руки! Посуд мити гарячою мильною водою, після приготування в ній риби або м’яса.
3. При приготуванні харчових продуктів необхідно їх ретельно мити й суворо дотримуватись правил кулінарної обробки.
4. Не розморожувати м’ясо при кімнатній температурі! Робити це поступово в холодильнику і відразу готувати. Можна розморозити швидко – в мікрохвильовій печі.
5. Уникати сирого м’яса, риби, яєць і сирих маринованих продуктів! Такі продукти готувати ретельно.
6. Після приготування їжі обов’язково мити руки з милом!
7. Продукти, які виглядають зіпсованими, неприємно пахнуть, а також продукти зі здутих банок не їсти!
8. Ніколи не вживати в їжу молочних продуктів або готового м’яса, які знаходилися більше двох годин поза холодильником!
Перша допомога при харчовому отруєнні
1. При перших ознаках харчового отруєння слід негайно промити шлунок чистою водою, можна злегка підсоленою. Випити максимум, потім викликати блювоту. Повторювати процедуру слід доти, поки зі шлунка не почне виходити вода без сторонніх домішок.
2. Після промивання шлунка слід прийняти ентеросорбенти, що допоможуть вивести отруйні речовини з організму. Переважно це активоване вугілля, смекта, ентеросгель тощо. Приймати слід згідно з інструкцією, кожні 4 години.
3. Якщо очистити шлунково-кишковий тракт не вдалося і токсини встигли всмоктатися в кров, слід почати пити мінеральну воду без газу. Це допоможе швидше очистити організм і відновити водний баланс. Зверніть увагу: пити треба часто, плавно, невеликими ковтками, щоб не давати додаткового навантаження на постраждалий організм.
Якщо відбулася дуже велика втрата рідини, слід приймати розчини, що дозволять відновити баланс мінералів і електролітів. Наприклад, регідрон, який можна купити в аптеці.
4. Після промивання шлунка та прийому ліків, слід зберігати спокій, хворого потрібно зігріти, дати гарячого чаю . Перебуваючи на питному режимі, бажано 5-7 годин або більше не вживати їжу, потім перейти на щадний, дієтичний раціон.
5. При харчовому отруєнні в жодному разі не рекомендується пити закріплюючі засоби. Звісно, вони допоможуть, але це буде тимчасово, потім ризикуєте отримати серйозні проблеми із шлунково-кишковим трактом.
Зверніть увагу!
1. Якщо після промивання шлунка та прийому ентеросорбентів стан людини не покращується, триває блювота, тримається температура тощо, негайно звернутися до лікаря.
2. Якщо помітили перші симптоми харчового отруєння і не впевнені, що зможете впоратися з ними самостійно, терміново звертайтеся до лікаря або викликайте “Швидку” за телефоном «103».
Лікування
Лікування харчових токсикоінфекцій проводиться лише в інфекційних відділах лікарень антибіотиками та іншими лікарськими засобами.
САМОЛІКУВАННЯ – категорично заборонено!