Туберкульозу скажемо НІ!

10/11/2021 0 від Наталія Ребекевша
Туберкульозу скажемо НІ!

тубТуберкульоз — це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, уражає легені, але захворювання може ушкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, статеві органи тощо.

Туберкульозом можна заразитися при вдиханні повітря, в якому є мікобактерія туберкульозу, яку ще називають паличкою Коха, на честь науковця, що відкрив цей збудник у 1882 році. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби. Його унікальність, насамперед, полягає у тому, що він є стійким до умов навколишнього середовища

 

Туберкульоз тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватись в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання, у неї спостерігаються:

 • кашель, що триває понад 2-3 тижні;
 • рясне потовиділення вночі;
 • слабкість;
 • безпричинна втрата ваги;
 • підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.

В деяких випадках може бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.

За наявності хоча б декількох з перерахованих вище симптомів ви маєте звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.

 

Для діагностування туберкульозу проводять рентген дослідження органів грудної клітки та аналіз харкотиння на наявність у ньому мікобактерій туберкульозу.

Правильно поставлений діагноз – це запорука успішного одужання і попередження помилок в лікуванні. Допоможіть лікарю в короткі терміни провести потрібні дослідження для того, щоб бути впевненим у діагнозі. Туберкульоз – виліковний!

 

У 90 % людей туберкульоз вражає легені. Розрізняють заразну форму туберкульозу легень − «відкриту» і незаразну форму − «закриту».

 

Оскільки туберкульоз − інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів. Інших методів лікування не існує.

Сьогодні розроблено ефективні схеми протитуберку­льозного лікування, які дозволяють вилікувати 100% хворих з новими випадками захворювання. Ці препарати називають протитуберкульозними препаратами І ряду.

 

Не займайтеся самолікування та лікуванням нетрадиційними методами медицини, оскільки це тільки затягує час та погіршує прогнози розвитку захворювання. Лікування туберкульозу ефективне тільки за допомогою антибактеріальних препаратів. Інших методів лікування не існує. Вчасне обстеження та вчасно розпочате лікування може врятувати життя, адже туберкульоз виліковний!

 

 ПАМ’ЯТКА ПАЦІЄНТАМ

 1. Якщо туберкульоз лікувати, то симптоми зникнуть і хворобу можна буде вилікувати.
 2. Туберкульоз швидко поширюється по організму.
 3. Завжди прикривайте рот при кашлі або чханні.
 4. Якщо ви раптово пропустили час прийому ліків, прийміть їх обов’язково, як тільки зможете, але наступну дозу ліків можна буде приймати через 8 годин.
 5. Терапія під постійним наглядом подіє лише у тому разі, якщо вона триватиме не менше 2 місяців з обов’язковим продовженням лікування до повного одужання, щоб запобігти поверненню хвороби. Будьте терплячими, ліки від туберкульозу починають діяти не відразу.
 6. Якщо ви вагітні, повідомте лікаря про свій стан, вам не можна робити ін’єкцій стрептоміцину.
 7. Порадьте завчасно тим, у кого кашель триває 2-3 тижні, пройти тестування на туберкульоз.
 8. Вакцинуйте БЦЖ дітей молодше 5 років, щоб попередити важкі форми туберкульозу.
 9. Негайно повідомляйте лікаря про виникнення побічних дій під час вживання ліків.
 10. Не вживайте алкоголь та наркотики під час лікування туберкульозу, це призводить до руйнування печінки.
 11. Не приймайте парацетамол під час лікування, це може призвести до руйнування печінки.
 12. Пройдіть тестування на ВІЛ-інфекцію, оскільки люди, що живуть з ВІЛ/СНІД є групою ризику щодо захворювання на туберкульоз через ослаблений імунітет.