Сонце, спека. Як від них уберегтись?

01/06/2016 0 від Наталія Ребекевша
Сонце, спека. Як від них уберегтись?

 

Презентация1Справжнім святом для усіх школярів є літні канікули.

Проте радість від веселого безтурботного відпочинку може затьмаритися, якщо дитина отримає тепловий або сонячний удар.

Тепловий удар.

При ньому різко розширюються судини шкіри, збільшується потовиділення, прискорюється пульс і дихання. Відмічаються сильна спрага, сухість у роті і носоглотці. Потім з’являються задишка, часте серцебиття, нудота, миготіння перед очима, оніміння, розширення зіниць, судоми.

При тяжких формах теплового удару щоки потерпілого западають, ніс загострюється, очі оточені темними кругами, губи синюваті.

Сонячний удар.

Розвивається при перегріванні голови, не захищеної від прямої дії сонячного проміння. Відмічаються запаморочення, головний біль у сполученні з різким почервонінням обличчя, прискорення, а інколи уповільнення пульсу, короткочасне порушення орієнтації, запаморочення, а потім втрата свідомості. При тяжких формах відмічаються судоми, різке розширення зіниць.

Тож щоб уникнути теплового і сонячного удару:

  • не слід пере­гріватись, не витрачати води і солей з організму,
  • влітку носити головний убір, пере­важно білого кольору.,
  • у спекотну погоду слід збільшувати в добовому раціоні кіль­кість води і солі,
  • не рекомендується їсти жирну, висококалорійну їжу.

Якщо при тепловому ударі не надати своєчасної допомоги, можливе настання смерті. Смерть настає внаслідок порушення дихання і кровообігу.

 

Невідкладна допомога

Перш за все потерпілого перенести у прохолодне місце, зняти одяг, піднявши дещо ноги, зняти або розстебнути одяг.  Слід покласти щось холодне на голову, на лоб, тім’яну ділянку, потилицю, на ділянку серця, хребет, на пахові, підключичні, підколінні, ділянки, де зосереджено багато кровоносних судин. Можна зробити вологе обгортання або протерти тіло потерпілого шматочком льоду, облити його прохолодною водою, але обережно і не довго. За потребою дати понюхати нашатирний спирт. Якщо людина не втратила свідомість, їй потрібно дати міцного холодного чаю або холодної підсоленої води (1/2 чайної ложки солі на 0,5 л води).

У випадках зупинки дихання здійснювати штучне дихання.

У важких випадках слід одразу зважити на характер дихання потерпілого, переві­рити, чи не порушена у нього прохідність дихальних шляхів. Виявивши, що язик запав, а в роті є блювотні маси, повернути голову потерпілого на бік і очистити поро­жнину рота бинтом або носовою хустинкою, накрученою на палець.

Якщо дихання слабке або його немає взагалі, терміново почати робити штучне дихання методом «рот у рот» або «рот у ніс» до появи самостійного глибокого дихан­ня. Якщо ж при цьому не відчувається пульс, а зіниці розширені і не реагують на світло, слід провести весь комплекс реанімації—штучне дихання і непрямий масаж серця.

Рекомендації лікарів:

  • у літню пору одягатися у світле,
  • зменшити фізичні навантаження,
  • перерву під час роботи варто перенести на найспекотніший період,
  • якомога частіше купатися,
  • не обмежувати себе у вживанні рідини та відпочивати у тіні.

Нехай літо дійсно буде для усіх  веселою і безтурботною порою відпочинку.