Сезонні захворювання ГРИП та ГРВІ

30/11/2016 0 від Наталія Ребекевша
Сезонні захворювання ГРИП та ГРВІ

img_3821Осінньо-зимовий період, як правило,  супроводжується сезонними ускладненнями здоров’я людини. Усім нам необхідно знати симптоми, ознаки сезонних хвороб, алгоритм дій у разі захворювання, профілактику та засоби захисту від хвороб.

З метою інформування та поглиблення знань учнів про сезонні хвороби і методи запобігання їм,  з 1 по 20 листопада 2016 року медсестра Судилківської ЗОШ І-ІІІ ступенів  Алфьорова О.М. проводила бесіди школярам на тему: «Сезонні захворювання ГРИП та ГРВІ».

Симптоми грипу схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ). Проте грип є набагато небезпечнішим, адже серед його ускладнень -пневмонія (інколи за 4-5 днів може призвести до смерті хворого) та серцева недостатність. Тому при першим симптомах захворювання треба бути особливо уважними.

Пам’ятайте!

Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хворий кашляє, чхає чи просто говорить.

Хвора людина навіть із легкою формою грипу становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – в середньому це 7 днів.

 

Симптоми, за якими необхідно лікуватися вдома

Щоб не провокувати ускладнення власної хвороби та не наражати інших людей на небезпеку, яка може виявитись смертельною для деяких з них, при появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома.

Такими симптомами є:

– підвищена температура тіла;

– біль у горлі;

– кашель;

– нежить;

– біль у м’язах.

Симптоми, які вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не треба зволікати з госпіталізацією, адже під загрозою може бути її життя.

Потрібно викликати швидку чи терміново звернутися до медичного закладу, якщо наявні наступні симптоми:

– сильна блідість або посиніння обличчя;

– утруднення дихання;

– висока температура тіла, яка довго не зменшується;

– багаторазове блювання та випорожнення;

– порушення свідомості – надмірна сонливість чи збудженість;

– біль у грудній клітці;

– домішки крові у мокротинні;

– падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності таких симптомів небезпечно.

 

Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. При дотриманні кількох простих речей можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії.

 

Навіть при відсутності ознак хвороби:

– Уникати скупчень людей – задля зменшення вірогідності контактів із хворими, адже деякі з них є носіями вірусу ще до появи очевидних симптомів. Це особливо актуально під час сезону грипу та епідемій.

– За необхідності користуватися одноразовими масками – щоб захистити себе чи оточуючих від можливості інфекційного зараження. Так, маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Людина, яка занедужала повинна використовувати маску лише в тому випадку, якщо їй доведеться перебувати серед здорових людей, які масками не захищені. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам’ятати, що у будь-якому випадку маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Економити чи лінитися вчасно замінити маску немає сенсу – волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках – їх потрібно одразу викидати у смітник.

– Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання – як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть залишатися активними впродовж кількох годин після перебування у приміщенні хворої людини.

– Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми – для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.

– Мати чисті руки – інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтесь за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікуючим гелем із вмістом спирту.

– Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками після миття рук, а також, щоб прикривати обличчя під час кашлю, нежитю. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть бути джерелом інфекції. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик вірусного зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах в якості одноразових серветок можна використовувати туалетний папір.

 

Наступні дії, якщо з’явилися ознаки хвороби

– Залишитися вдома за перших ознак хвороби – не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку, яка може виявитися смертельною для деяких з них.

– Не ходити до лікаря з найменшого приводу – у випадку грипоподібної хвороби є ризик спровокувати погіршення власного стану і створити небезпеку зараження для інших людей, що може мати смертельні наслідки для деяких з них. Більше того: лікарня чи поліклініка під час грипозного сезону є місцем високої вірогідності заразитися. При занепокоєнні станом свого здоров’я необхідно викликати лікаря додому.

– Ізолювати хворого – виділити йому окрему кімнату та посуд, визначити одну людину, яка доглядатиме за ним, по можливості усім триматися на відстані двох метрів від хворої людини.

– Прикривати рот і ніс під час кашлю і чхання – аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження. Бажано робити це за допомогою одноразових серветок, які після використання одразу викидати у смітник. Якщо Ви прикрили рот руками, їх необхідно одразу вимити з милом чи обробити дезінфікуючим гелем, інакше усі ваші наступні дотики становитимуть небезпеку для інших.

Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищить Ваші шанси уникнути небезпечного захворювання і здатне зберегти життя Вам і людям, що знаходяться поруч з Вами.

 

Найефективнішим засобом захисту організму від вірусів грипу є вакцинація.

Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.