Пожежам у осінньо-зимовий період – НІ!

16/11/2014 0 від Наталія Ребекевша
Пожежам у осінньо-зимовий період – НІ!

Пожежам у осінньо-зимовий період - НІ!

Пожежам у осінньо-зимовий період – НІ!

 Осінньо-зимовий період, як правило, характеризується збільшенням кількості пожеж, травмуванням та загибеллю людей на них, через елементарне недотримання та нехтування правилами пожежної безпеки при користуванні нагрівальними електро- і газовим приладами, а також при експлуатації пічного опалення.
     Ця сумна статистика є результатом того, що у повсякденних турботах, рятуючись від холоду, багато людей виявляють недбалість, не звертаючи увагу на дотримання правил пожежної безпеки. Більшість пожеж з трагічними наслідками виникають у житловому секторі, переважно в сільській місцевості. В основному горять будинки пенсіонерів, інвалідів та безробітних людей. Адже вони не мають коштів на виконання протипожежних заходів і мешкають переважно в старих дерев’яних хатах, де газові прилади, пічне опалення, електрообладнання давно застаріло, не обслуговується належним чином та не ремонтується. Внаслідок цього велика кількість пожеж та загиблих на них людей реєструється в осінньо-зимові місяці року, тобто тоді, коли люди починають інтенсивно використовувати прилади опалення та електрообігрівачі.
Співробітники ГУ ДСНС України у Хмельницькій області та фахівці ГУ Держтехногенбезпеки звертаються до громадян з проханням в осінньо-зимовий період дотримуватися елементарних правил пожежної безпеки. Перш за все користуватися тільки справними та сертифікованими в Україні нагрівальними електроприладами. Не залишати їх без нагляду, навіть на короткий час, обов’язково вимикати електроприлади на ніч та виходячи з дому. Не застосовувати в запобіжних електролічильниках саморобні плавкі вставки.
Велика помилка багатьох людей, причому всіх вікових категорій, – використання для обігріву приміщення печей для приготування їжі. Популярністю в цій справі користуються як електроплитки, так і газові плити. Наголошуємо: це суворо заборонено! У випадку з електроплитою, може статися пожежа. Газова піч більш небезпечна: ймовірне отруєння газом та навіть вибух.
В разі виникнення пожежі треба одразу припинити подачу електроживлення. Після знеструмлення прилад можна накрити щільною ковдрою і таким чином загасити полум’я. Електроприлад, який загорівся, не можна гасити водою, адже вода добре проводить електричний струм. Забороняється тягнути за електричний шнур руками, а також чіпати оголені дроти.
Перед початком опалювального сезону котельні, теплогенераторні й калориферні установки, печі та інші опалювальні прилади мають бути старанно перевірені й відремонтовані. Очищення димоходів та печей від сажі потрібно протягом усього опалювального сезону. На горищах усі димові труби і стіни, в яких проходять димові канали, повинні бути підштукатурені та побілені.
Нехай тепло у кожному домі у осінньо-зимовий період буде безпечним. Для цього необхідно дотримуватися правил протипожежної безпеки.

Основні правила ППБ осінньо-зимового опалювального періоду

– нагрівальні частини електроприладів мають бути захищені від зіткнення з горючими матеріалами та встановлені на поверхні з негорючого матеріалу.
– температура зовнішньої поверхні електроопалювальних приладів у найбільш нагрітому місці в нормальному режимі роботи не повинна перевищувати 85°С.
– відстань від приладів електроопалення до горючих матеріалів і будівельних конструкцій, має становити не менше 0,25 м (якщо більша відстань не встановлена будівельними нормами або іншими нормативними документами).
– для попередження виникнення пожеж радимо не залишати опалювальні прилади без нагляду, навіть на короткий термін.
– якщо ж електроприлад загорівся, ні в якому разі не гасіть його водою, адже вода добре проводить електричний струм. Відключіть прилад від електричного живлення (наприклад, виверніть електропробки). Повідомте до служби порятунку «101».

Дотримуйтесь ППБ при користуванні пічним опаленням!
Очищення димоходів та печей від сажі потрібно проводити перед початком, а також протягом усього опалювального сезону, а саме: – опалювальних печей періодичної дії на твердому та рідкому паливі – не рідше одного разу на три місяця; печей та осередків вогню безперервної дії – не рідше одного разу на два місяця; кухонних плит та кип’ятильників – один раз на місяць.

Згідно правил пожежної безпеки в Україні:
– печі та ін. опалювальні прилади повинні мати протипожежні розділки від горючих конструкцій, що відповідають вимогам будівельних норм.
– підлога з горючих матеріалів повинна захищатися металевим листом розміром 0,7×0,5 м, що розташовується своїм довгим боком вздовж печі.
– на горищах усі димові труби і стіни, в яких проходять димові канали, повинні бути проштукатурені та побілені.
– димові труби будівель з покрівлями з горючих матеріалів повинні бути обладнані надійними іскрогасниками.
– золу і шлак, які вигрібають з топки, необхідно заливати водою та виносити в місця, спеціально для цього відведені. Не дозволяється висипати їх поблизу будівель.
– улаштування тимчасових печей (буржуйка) у приміщеннях не дозволяється.

Під час експлуатації пічного опалення не допускається:
– залишати печі, які топляться, без догляду або доручати нагляд за ними дітям;
– користуватися печами й осередками вогню, які мають тріщини;
– розміщати паливо й інші горючі речовини безпосередньо перед топковим отвором;
– зберігати незагашені вуглини та золу в металевому посуді, встановленому на дерев’яній підлозі або горючій підставці;
– сушити й складати на печах одяг, дрова, інші горючі предмети та матеріали;
– застосовувати для розпалювання печей легкозапалювальні та горючі речовини;
– використовувати для топлення дрова, довжина яких перевищує розміри топки; здійснювати топлення печей з відкритими дверцятами топки;
– закріплювати на димових трубах антени телевізорів, радіоприймачів тощо.
Для попередження виникнення пожеж радимо не використовувати саморобні обігрівачі. Не можна залишати опалювальні прилади без нагляду, навіть на короткий термін. Нагрівальні частини електронагрівальних приладів мають бути захищені від зіткнення з горючими матеріалами, а самі прилади встановлені на поверхні з негорючого матеріалу. Якщо ж електроприлад загорівся, ні в якому разі не гасіть його водою, адже вода добре проводить електричний струм. Відключіть прилад від електричного живлення (наприклад, виверніть електропробки) та повідомте до служби порятунку «101».
Головна порада рятувальників – зігрівайтеся безпечно! І якщо ви не маєте можливості, витратити гроші на сучасний обігрівач, то є кілька перевірених часом способів, аби не мерзнути взимку.
По-перше, утепліть вікна. Зробити це можна поролоновими стрічками, скотчем для обклеювання вікон, папером-«самоклейкою». Простий спосіб утеплення – вирізати смужки із паперу чи ситцевої тканини, обмокнути їх у мильний розчин і обклеїти вікна.
По-друге, доведено, що тепло випромінюється через віконне скло. Тому на зиму краще повісити на вікна щільні штори. Значення має й колір. Краще, щоб вони були світлими, бо темні штори поглинають більше тепла. Якщо помешкання опалюється чавунними батареями, то можна їх пофарбувати у темний колір. У даному випадку ви отримаєте на 5-10% більше тепла. Також можна взяти лист фанери і обклеїти його алюмінієвою фольгою. Після чого засунути за батарею. Таким чином тепло буде відображатись і потрапляти безпосередньо в кімнату, а не гріти стіну.
Лише доклавши спільних зусиль, можна зробити життя безпечним!