Поговоримо про сказ

22/02/2016 0 від Наталія Ребекевша
Поговоримо про сказ

Презентация110 лютого 2016 року у м. Хмельницький відбулося позачергове засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, на якому розглядалося ряд питань, серед них – «Про запобігання поширенню спалаху заразної хвороби – сказу на території області», оскільки спалах цієї хвороби мав місце у січні 2016 року у м. Деражня. Комісією рекомендовано запровадити широку роз’яснювальну роботу серед населення про небезпечність сказу для людей і тварин. Тож, щоб упередити хворобу, треба знати пол. неї, про її симптоми та профілактику.

Сказ – це особливо небезпечна, невиліковна хвороба, яка тяжко уражає нервову систему людини і завжди закінчується її смертю.

Основні джерела вірусу сказу: собаки, кішки, лисиці, вовки, єноти, летючі миші.

Людина – випадкова ланка в процесі поширення вірусу.

Чи можлива передача захворювання від людини людині?

У слині хворої людини вірус присутній. Значить, спілкуючись з хворою людиною, як і з твариною, краще дотримуватися необхідні запобіжні заходи. Майже у всіх випадках захворювання на сказ – результат укусу або попадання на слизові оболонки слини, яка містить вірус. Причому вірус в слині у собак після зараження знаходиться в середньому 5 днів, у кішок – 3 дні, у летючих мишей – до декількох місяців, включаючи безсимптомний і симптомних періоди хвороби.

Найнебезпечнішими вважаються укуси…

множинні і глибокі , а також будь-які ушкодження голови, обличчя, шиї, рук . Вірус проникає через подряпини, потертості, через відкриті рани та слизові оболонки рота, очей. При укусі в обличчя і голову ризик захворіти на сказ становить 90%, при укусах в руки – 63%, в кисті рук, ніг – 23%. Усіх тварин, які змінюють властиву їм поведінку або втрачають обережність, так нападають, потрібно сприймати як хворих.

Протікання сказу в людини

Інкубаційний період сказу коливається від короткого (9 днів) до тривалого (99 днів), але в середньому складає 30-40 днів. Цей період може скорочуватися, якщо місце укусу було на голові, і подовжуватися при укусах на кінцівках. Весь цей час людина почуває себе задовільно. Дещо відчуваються тягнучі та ниючі болі в місці укусу і по ходу нервів і з’являється свербіж. Рубець іноді запалюється. Ці симптоми особливо характерні протягом 1-14 днів до початку проявів хвороби.

Симптоми сказу

У проміжках між укусами та проявами хвороби хворий зазвичай спокійний, при свідомості, орієнтований і контактний.
Через 1-2 дні з’являється рясна рідка слинотеча, виступає холодний липкий піт. Період збудження триває 2-4 дні, і якщо хворий не гине від раптової зупинки дихання або серця, то хвороба за 1-3 дні до смерті переходить в останню стадію – паралітичну. Хворий заспокоюється, проходить страх і тривожно-тужливий стан, припиняються напади, людина може їсти і пити. 1-3 дні триває заспокоєння. Одночасно з’являються тахікардія, млявість, апатія, падає артеріальний тиск, триває рясне слиновиділення. З’являються парези і паралічі кінцівок та черепно-мозкових нервів. Порушуються функції тазових органів, нерідко температура піднімається до 42°С. Смерть зазвичай наступає раптово від паралічу дихального і серцево-судинного центрів.

Загальна тривалість хвороби у середньому становить 3-7 днів . Іноді при сказі відсутній період збудження і повільно розвиваються паралічі. Так виявляється хвороба після укусів летючих мишей.

Щеплення від сказу

Чи кожен укус дикої або домашньої тварини з незвичайною поведінкою потрібно розглядати як підозрілий? І чи обов’язково в цьому випадку робити щеплення від сказу? Сказом хворіють в основному ті, хто не звернувся до лікаря або звернувся пізно . Або лікар не дуже наполегливо переконував у необхідності щеплення. Ще одна причина – порушення режиму під час щеплень і небажання закінчити курс імунізації. А це дуже важливо.

Щеплення роблять у всіх травматологічних пунктах, куди повинні звертатися всі, хто отримав укус. Для щеплення використовується, в основному, вакцина Кока. Вводять вакцину внутрішньом’язово на 0-й, 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й день. При нападі відомої собаки або кішки за ними треба встановити спостереження протягом 10 днів. Якщо протягом цього часу тварина залишається живою, то щеплення не роблять або припиняють.

При важких ушкодженнях укушеного одночасно з вакциною призначають антирабічний імуноглобулін. Чим менше часу минуло після укусу, тим ефективніша дія цього препарату. Більшу частину дози імуноглобуліну вводять, зрошуючи тканини навколо рани.

Обробка рани

Надзвичайно важливо якомога раніше після укусу ретельно обробити рану. Її треба ретельно промити водою з милом або знезаражувальним засобом. Краї рани обробити спиртом або 5%-ним розчином йоду. Залишити відкритою до обробки імуноглобуліном. Хірургічна обробка рани протягом перших 3 днів протипоказана . Паралельно вводять протиправцеву сироватку.

Будьмо обережними!