Перша допомога при утопленні

07/06/2016 0 від Наталія Ребекевша
Перша допомога при утопленні

Допомога-при-утопленні-300x200 (1)

Літо – довгоочікувана багатьма пора, проте саме влітку виникають ситуації, які можуть, у кращому випадку,  завершитись переляком, а в гіршому – призвести до летального результату. Однією з таких ситуацій є утоплення. Однак вчасна допомога, надана грамотно, може врятувати людське життя.

 

Утоплення – заповнення дихальних шляхів рідиною або рідкими масами. Коли людина тоне, вода або якась інша рідина перекриває надходження в легені повітря.

Задуха в більшості випадків, хоча і не завжди, викликана попаданням води в легені. Це веде до втрати свідомості від браку кисню в крові, що забезпечує мозок. Мозок гине, якщо більше 4-5 хвилин позбавлений кисню.
Фактично можна потонути в будь-якій кількості води, якщо її достатньо для того, щоб в неї занурилося обличчя.

Однією з серйозних причин, які можуть призвести до утоплення  як дорослих, так і підлітків, є пияцтво. Тож категорично забороняється пірнати в воду в нетверезому стані.

Ознаки утоплення:

  • є виділення піни з рота,
  • зупинка дихання і серцевої діяльності,
  • посиніння шкірних покровів,
  • розширення зіниць.

Надання першої допомоги

Першочергове завдання при наданні першої допомоги – витягнути потерпілого з води і викликати швидку медичну допомогу за телефоном «103».

 

 Послідовність дій при утопленні:

Викликати «швидку», побачивши потопаючу людину.

Оцінити власні можливості щодо того, чи вистачить власних сил на те, щоб дістатися до потерпілого, а також на те, чи вистачить їх для повернення з ним на берег. При сумнівах не слід робити спроб врятувати потопаючу людину, в іншому випадку доведеться рятувати вас.

  • Рятувальник не має права ризикувати власним життям, тож необхідно виключити ситуацію моментального стрибка в незнайому водойму. У воду треба заходити повільно. У ситуації на річці спробувати триматися за довгу гілку або за канат, інший кінець повинен утримуватися помічником з берега. По можливості заздалегідь визначити місце, де саме краще витягнути на берег потерпілого.
  • Якщо потерпілий перебуває у свідомості, потрібно його заспокоїти, для чого треба дотримуватися певної дистанції, адже людина, охоплена панікою, може ненавмисно, підкоряючись інстинкту самозбереження, потягнути за собою на дно і рятувальника.
  • Потопаючого необхідно обхопити так, щоб при рятуванні він не сковував рухів рятувальника, чіпляючись руками і ногами. Для цього його потрібно підхопити під пахви, повернувши спиною до себе – так буде зручно плисти до берега. Обов’язково потрібно подбати про положення голови постраждалого над поверхнею води.
  • Якщо сталася зупинка дихання у потерпілого під час перебування у воді, потрібно вдихнути потерпілому повітря кілька разів, але це робиться тільки тоді, коли рятувальник і потерпілий перебувають вже на невеликій глибині і є можливість встати. Адже важлива кожна хвилина.
  • На березі необхідно оглянути потерпілого. Перш за все необхідно звільнити порожнину рота: в рот ввести палець, попередньо обмотаний тканиною. При міцному стисканні рота потрібно його розтиснути, використовуючи твердий предмет.
  • Далі потрібно перевернути постраждалого животом донизу і укласти на коліно так, щоб його голова була звисати вниз. Це дозволить видалити воду. Дія рятувальника передбачає натиснення при цьому на ребра і спину потерпілого.
  • У разі необхідності робиться штучне дихання. Для цього затискається ніс потерпілого, робиться вдих і вдувається повітря в його рот. Це дозволить наповнити грудну клітку повітрям і вже після цього потерпілий зможе видихнути.
  • Виконувати штучне дихання необхідно до 18 разів на хвилину або раз на кожні 4 секунди.
  • При відсутності серцевих скорочень штучне дихання необхідно комбінувати з непрямим масажем серця. Поверхня, на якій перебуває постраждалий, повинна бути твердою, рятувальнику треба зайняти позицію зліва від нього. Далі кисті рук рятувальник повинен покласти одну на одну в області серця потерпілого, виконуючи сильні натискання (50-60 натисків за хвилину). При комбінованому підході в комплексі з штучним диханням виконується близько 5 натискань на область серця, потім – вдихання в легені повітря.
  • Продовжувати реанімаційні заходи до прибуття лікарів або появи ознак смерті (трупні плями).
  • При появі ознак життя – зігріти потерпілого. Якщо є можливість, треба вкутати потерпілого   в ковдру, дати гарячого солодкого чаю.

 

При наданні першої допомоги НЕПРИПУСТИМО:

 

  • припиняти реанімаційні заходи, поки не з’являться достовірні ознаки смерті (при правильному проведенні масажу серця і штучної вентиляції легенів вдається повернути потерпілого до життя навіть через 20 хвилин після витягання його з води);
  • не викликати швидку допомогу, навіть, якщо ознаки життя відновилися.

 

Нехай не затьмариться літній відпочинок, нехай він буде безпечним і радісним.

Схожі публікації