Масовий вбивця під назвою ЕБОЛА
14/10/2014Рада Безпеки ООН у вересні 2014 р. провела екстрене засідання, на порядку денного якого розглядалося питання загрози життю та здоров’ю людей – вірусу Ебола. В результаті було прийнято резолюцію, яка оголосили, що вірус Ебола – загроза миру і безпеці на усій планеті. Всесвітня організація закликала всі країни об’єднати зусилля в боротьбі з небезпечною хворобою.
До Вашої уваги 10 фактів, які вам варто дізнатися про цей вид вірусу.
1. Назва, розповсюдження хвороби
Своє ім’я вірус отримав від назви місця, в якому його вперше виявили (1975 р., в Заїрі, нині – Демократична Республіка Конго), поруч з річкою Ебола. В даний момент вірус локалізований в країнах Центральної і Західної Африки.
2. Все почалося з тварин
Є докази, що в Африці дана епідемія поширилася від тварин, зокрема, від криланів («летючих лисиць»). Люди вживали в їжу їх погано просмаженими і заразилися цим вірусом.
3. Дуже високий рівень смертності
У Еболи неймовірно великий рівень смертності – від 50 до 90%.
4. Інфекційна стадія захворювання
Збудник хвороби передається людині при тісному контакті з кров’ю, виділеннями, органами або іншими рідинами організму інфікованих тварин. Надалі поширення вірусу Ебола серед людей відбувається шляхом передачі від людини до людини при тісному контакті (через порушення цілісності шкірного покриву або слизову оболонку) з кров’ю, виділеннями, органами або іншими рідинами організму (фекалії, сеча, слина, сперма) інфікованих людей, а також при непрямому контакті з середовищами, забрудненими такими рідинами. Гарячка не поширюється трансмісивно (через укус комах).
5. Статистика
Нинішній спалах вірусу Ебола – найбільший в історії. На 6 серпня 2014 було зареєстровано 1779 випадків захворювання цим вірусом, 961 людина померла.
6. Інкубаційний період
Захворілий стає небезпечним для оточуючих, коли у нього починають з’являтися перші клінічні симптоми захворювання. В ході інкубаційного періоду хворі не заразні і не несуть небезпеки для оточуючих. Інкубаційний період становить від 2 до 21 дня (частіше 7-8 днів).
7. Ознаки та симптоми
Для гарячки Ебола характерний гострий початок із симптомів вираженої інтоксикації, швидке підвищення температури до 38-39°С тривалістю 5-7 днів, сильний головний біль, біль в суглобах, м’язах. Дещо пізніше з’являється сухий кашель, сухість і першіння в горлі, колючий біль в грудній клітці. На 2-3 день хвороби з’являється біль в животі, нудота, пронос, в результаті чого можливий розвиток зневоднення. В окремих випадках може з’явитися плямисто-пульпозний висип на 4-5-й день хвороби – спочатку на обличчі, потім на шкірі грудної клітки, здатний поширюватися й на інші частини тіла. Висип зберігається до 10-14-го дня хвороби, супроводжується лущенням шкіри, яке також є на долонях, підошвах. Характерний зовнішній вигляд хворого – гіперемія кон’юктиви, глибоко запалі очі, нерухоме обличчя, загальмованість. Прогресуючи, хвороба призводить до сильного зневоднення і втрати маси тіла. На пізній стадії нерідко уражається центральна нервова система, виникає сонливість, марення або кома. В 70-90% випадків настає смерть, зазвичай на 2-му тижні захворювання.
8. Вакцина
В даний момент проходять клінічні випробування вакцини проти Еболи.
9. Загальні поради ВООЗ щодо поїздок в ендемічні із захворювання країни
– Приїжджим слід утримуватися від будь-яких контактів з інфікованими пацієнтами.
– Особи, які перебували в зонах, де нещодавно повідомлялось про випадки захворювання, повинні вміти розпізнавати симптоми інфекції і звертатися до лікаря при перших ознаках захворювання.
– Особам, які повернулись з ендемічних із захворювання країн, при прояві будь-яких із зазначених симптомів необхідно звернутися за медичною допомогою, обов’язково повідомивши лікаря про перебування у країнах Західної Африки.
10. Рекомендація Державної санітарно-епідеміологічної служби
Тимчасово утриматися від подорожей в Гвінею, Ліберію, Сьєрра-Леоне, Нігерію та країни, що межують з ними.