Безпечне користування газом у побуті

15/03/2015 0 від Наталія Ребекевша
Безпечне користування газом у побуті

БезпечнеШановні громадяни!

Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області повідомляє, що з початку 2015 року зросла кількість нещасних випадків з трагічними наслідками, які сталися через недотримання правил користування газовими приладами.

Тож до Вашої уваги

Основні правила безпечного поводження з газом та газовими приладами

Звичною зручністю, без якої важко уявити нинішнє життя, став газ: майже в кожній квартирі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли. Проте, використання природного газу вимагає уважного ставлення. Щоб газ приносив лише радість і тепло, кожен член сім’ї повинен знати і суворо дотримуватись правил безпечного користування газом та усвідомлювати наслідки порушення цих правил.
Природний і зріджений гази не мають кольору і запаху. Щоб газам надати запаху, до них додають домішки зі специфічним запахом. Газ не токсичний, але при накопиченні в приміщенні за рахунок витиснення повітря може викликати задуху.
Газ, яким користуються у побуті, є горючою речовиною і порушення правил користування ним може призвести до виникнення пожежі.
Для запобігання нещасних випадків і аварій при використанні природного газу в побуті, необхідно пам’ятати і суворо дотримуватись вимог правил безпечної експлуатації побутових газових приладів, постійно перевіряти тягу димових і вентиляційних каналів.
Гази, а особливо продукти їх згоряння, спричиняють отруйну дію, тому треба дотримуватися особливої обережності. Необхідно провітрювати приміщення, де є газові прилади, а квартирки або фрамуги вікон залишати відкритими.
Для запобігання утворення і отруєння чадним газом необхідно перевіряти наявність тяги в димових і вентиляційних каналах до і під час користування газовими приладами. Тяга вентиляційного каналу перевіряється тільки смужкою паперу, яка підноситься до решітки вентканалу, використовувати відкритий вогонь категорично забороняється. Тяга димових каналів перевіряється запаленим сірником, який підноситься до віконечка із запальником, або під димовідвідний ковпак. Тяга в димових каналах, до яких під’єднані прилади, що мають топочні дверцята, перевіряється тільки смужкою паперу, піднесеною до цих відкритих дверцят.
У разі відсутності тяги користуватися газовими приладами категорично забороняється. Потрібно постійно слідкувати за працездатністю вентиляційних каналів та періодично їх чистити.
Газ в суміші з повітрям вибухонебезпечний. Природний газ легше за повітря в два рази, при витоку він піднімається і накопичується у верхній частині приміщення.
 Необхідно пам’ятати: найменше порушення правил безпечного користування газовими приладами може стати причиною удушення, отруєння чадним газом, пожежі або вибуху, призвести до значних матеріальних збитків і смертельних наслідків.

Правила безпечного користування побутовими газовими приладами:
Повне згоряння газу забезпечується:

– правильним регулюванням газопальникових приладів, яке виконується спеціалістами газового господарства;
– постійним потраплянням зовнішнього повітря через відчинені кватирки;
– утриманням димоходів у справному стані;
– наявністю достатньої тяги;
– перебуванням газових приладів у справному стані і чистоті;
– використанням конфорок з високими ребрами (при встановленні на газову плиту посуду з широким дном).
Будьте обережні – запобігайте утворенню іскор у будь-який спосіб, адже це може призвести до загоряння газу та його вибуху.

Забороняється:

– користуватися газовими приладами дітям до 12 років;
– користуватися несправними газовими приладами при наявності витоку газу;
– залишати без нагляду працюючі газові прилади;
– застосовувати вогонь для виявлення витоку газу. В приміщенні, де відчувається запах газу, не запалювати сірників, не вмикати/вимикати електричні прилади до ліквідації витоку газу;
– прив’язувати до газопроводу мотузку та навантажувати її;
– сушити білизну над газовою плитою;
– закривати вентиляційні канали або захаращувати їх;
– експлуатувати газові прилади при закритій квартирці та відсутності тяги у димовому і вентиляційному каналах;
– використовувати для сну приміщення, де встановлені газові прилади;
– проводити самостійний ремонт, перенесення або установку газових приладів;
– самостійно проводити ремонт по реконструкції димових та вентиляційних каналів. Дані роботи виконуються тільки спеціалізованими підприємствами.

Почувши запах газу, перекрийте кран подання газу i зателефонуйте за номером «104».

 

При виявленні запаху газу НЕОБХІДНО:

– закрити крани на газових приладах;
– відкрити двері й вікна (провітрити приміщення);
– не допускати в приміщенні відкритого вогню, паління, не вмикати й не вимикати електроприлади та освітлення (для запобігання появи іскри);
– повідомити про витік газу в аварійно-диспетчерську службу газового господарства за телефоном «104»;
– покинути приміщення й не дозволяти вхід іншим людям.

При отруєнні чадним димом або газом

Основні симптоми при отруєнні чадним димом або газом: спочатку з’являється головний біль, потім запаморочення, загальна слабкість, сонливість, нудота, починається блювота. Потерпілий може знепритомніти, можливі зупинка дихання i навіть – летальний кінець.

Надання першої медичної допомоги при отруєнні чадним димом або газом:

– потерпілого вивести із загазованого приміщення (в теплий період року – на вулицю, а взимку – в добре провітрюване приміщення). Ознаками задухи є посиніння обличчя, з’явлення червоних плям, втрата свідомості;
– піднести до носа потерпілого ватку з нашатирним спиртом;
– за потребою можна тільки змочити губи та обличчя, проте забороняється: постраждалому давати пити, вживати будь-які лiки;
– при відсутності дихання у потерпілого йому необхідно проводити штучне дихання до тих пір, поки він не почне дихати самостійно;
– викликати швидку допомогу за телефоном «103».

Виявивши несправності у газових приладах, терміново звертайтесь до газового господарства. У іншому випадку ви наражаєте себе і оточуючих на небезпеку і відповідальність за можливі наслідки лягає на вас!